**** ****
Тези от вас, които искат хлябът им да е по-естетичен и в основата му да няма големите дупки и разрези от бъркалките, могат спокойно да ги извадят преди печене.
Някои машини имат звуков сигнал за правилния момент, в който бъркалките да се извадят. Но повечето машини нямат такъв сигнал.
Това, разбира се, не е пречка, стига да знаете кой е правилният момент за изваждането на бъркалките.
Бъркалките може да се извадят веднага след като машината направи (обикновено) шест полуоборота за изпускане на излишния въглероден двуокис от тестото - това се случва в края на втората ферментация (тя е първа след второто замесване на тестото).
Понякога, особено в по-горещото време, тестото в този момент вече доста е увеличило обема си, защото дрождите вече работят много активно. За да не лепне тестото ви, докато вадите бъркалките, използвайте силиконова лопатка, с която да подхванете тестото от края и да го надигнете. После с пръсти, които сте намазали с малко мазнина, извадете бъркалката.
По същия начин постъпете за да извадите и другата бъркалка (ако са две). След това топката тесто може да се изравни със силиконова лопатка, да се изглади отгоре (внимавайте да не натискате прекомерно), капакът на машината се затваря и повече не се пипа.
**** ****
На 1кг хляб можете спокойно да добавите 2 с.л. винен оцет.
Тестото и изделието ви ще станат по-пищни от всякога
**** ****
За да не се рони хлябът ви, добавете в тестото ракия.
На 1 кг е достатъчна 1 с.л. ракия. Тя ще се изпари по време на печенето, но хлябът ще остане по-дълго време неронлив.
**** ****
Същото свойство - да прави тестото по-малко ронливо, има и малцът.
В България за домашни нужди се продава пшеничен, ечемичен и даже светъл ръжен малц, произведени за пивоварни цели, но те идеално подхождат и за хляб и хлебни изделия.
Винаги купувайте несмлян малц на зърна от онлайн магазините и си го смилайте вкъщи до фино брашно, защото магазините мелят малца само за пивоварни нужди и така смелен той няма да ви свърши работа.
**** ****
За да е по-траен хлябът и да не изсъхва бързо, той трябва да с по-голямо съдържание на мазнина.
Много домакини допускат грешката да слагат малко мазнина. На кг самун 45 мл (3 с.л.) мазнина придават много по-голяма трайност на вашето изделие.
Такъв хляб се запазва и по-дълго време мек.
**** ****
Винаги добавяйте достатъчно сол в тестото. Не излишно много, но достатъчно. На 1 кг самун 1.5 ч.л. сол е минимумът за онези, които избягват консумация на много сол.
Причината: освен че е овкусител, без който не можем, солта в правилни количества подпомага развитието на глутена, който представлява "скелета", така да се каже, на тестото, помага му да държи добра форма по време на надигане и печене.
**** ****
Следват още статии в помощ на хлебопекарите.
Чудесни съвети за начинаещи и не само! :)...Откъде имате толкова познания за брашна,теста ,добавки,количества?...Може би се занимавате професионално? Бих искала лесно да намирам Вашите рецепти от всички останали, как става това? Не игнорирам и останалите, има много добри идеи...но първо Вашите искам да видя :)...Благодаря ,ако ми отговорите!!
ОтговорИзтриване