.

Това е блогът на нашата стабилно развиваща се едноименна група за изделия в хлебопекарна машина във Фейсбук. При нас не чакаме всеки нов член да пита все едно и също – разбираемо е, когато той е новак. Затова ние се стремим изпреварващо да му помогнем, като предлагаме всеки ден интересни рецепти, практични съвети за работа с машината и много нови знания.

Това е единственият по рода си специализиран блог за хляб и други изделия, приготвени в хлебопекарна машина в българското интернет пространство.
В него се публикуват най-добрите, най-интересните и най-сполучливи рецепти за хляб и други изделия в хлебопекарна машина, придружени с оригиналните снимки на изделията, направени от авторите им.
Самите автори са представени в блога с акаунтите си в социалната мрежа.
Ако нашият блог ви харесва, присъединете се към нас ТУК>>> и направете своите рецепти част от него!

.

.


четвъртък, 16 декември 2021 г.

Невероятно нежен, мек и пухкав! Руски пълнозърнест хляб в хлебопекарна машина

Авторска рецепта от Valentina Georgieva>>>

За тези, които попитат защо "руски?", ще обясня:

Цялата работа е в малца. В българската кухня да се добавя малц към брашното при замесване на хляба не само че няма традиция, но комай и не е познато като технология.

Ако някой от вас обаче е живял в Русия, той със сигурност познава великолепния вкус на традиционните за руската кухня ръжени хлябове с малц. Само че докато в Русия е нещо нормално човек да може да си купи кутийка със смлян ръжен малц от всеки по-добър хранителен магазин, с който да си замеси и изпече хляб у дома, в България за такава добавка в хляба огромното болшинство от хората не са и чували, камо ли да замесват и пекат подобен хляб.

И жалко, наистина, защото такъв хляб се получава не само много вкусен, но и невероятно нежен, мек и пухкав.

Само че в Русия (а и във всички други северни хранителни култури) ръженият хляб на трапезата не е лукс, а свято тачена традиция и отколешна  физическа потребност на населението, а у нас колцина са тези, които които ще сложат на трапезата си ръжен хляб? Още повече с малц?

Затова ви предлагам да се докоснете до вкуса и аромата на руските хлябове в един фюжън вариант, като взаимстваме традиционната руска технология на замесване на домашен хляб с малц в хлебопекарна машина, но с брашно, достъпно у нас, в България.

И малцът не е традиционният ръжен, а ечемичен, пивоварен, просто защото друг оцветяващ малц у нас не се предлага.

Въпреки това експериментът беше невероятно успешен и то още от първия опит!

Хлябът, който ви предлагам днес, съчетава в себе си традиционните за българската кухня пълнозърнесто пшенично брашно, пшенично брашно тип 650 с ечемичен малц, приготвен по руска технология чрез запарване.

В него обаче има има още нещо, което и не подозирате: в качеството на омекотяващ и набухващ агент на тестото съм добавила (пак по руска технология) винен оцет. Получи се великолепен, мек, пухкав, нежен и изключително вкусен пълнозърнест хляб!

Цветът на хляба е точно такъв, какъвто го виждате на снимките: светъл, нежно-кремав - това е от използвания малц.

Оцетът почти не се усеща, неутрализиран от солта и захарта в подходящи количества, само прави хляба с приятна накиселяваща жилка, тестото - необикновено меко и нежно, а ароматът...!... ароматът изпълва целия дом и когато посегнеш към филийката, не можеш да устоиш да не го вдишаш дълбоко и с опиянение! ...

Наистина великолепен!
Горещо ви препоръчвам да го опитате, няма да съжалявате, уверявам ви!


Необходими продукти за самун с тежина 1000 г.:

За запарката:
 
3 с.л. смлян ечемичен  Карамелен малц BEST Caramel Munich II>>>
(Наименованието на малца е линк към онлайн-магазина, от който можете да си го поръчате.) 

80 мл вряла вода

! Различните видове малц придават различен вкус и аромат на хляба, те НЕ СА безусловно взаимозаменяеми. 
Но в тази рецепта, ако точно малц в момента го няма в магазина, може да изберете някой друг от серията карамелени малцове. Преди да поръчвате, внимателно прочетете в описанието какви нотки на вкус и аромат съдържа избрания от Вас малц.


За тестото:

Цялата запарка
295 г. хладка вода
1.5 ч.л. сол
2 ч.л. захар
2 с.л. (супени лъжици) винен оцет
*55 г. слънчогледово олио
350 г. пълнозърнесто пшенично брашно
310 г. пшенично брашно тип 650
1.5 ч.л. суха мая 

*Може би това количество олио ви се струва много, но не е! 
 Мазнината прави хляба по-мек и го предпазва от изсъхване за по-дълго време, така че не е грешка да се добавят повече от стандартните 2 супени лъжици в тестото..

 

Супената и чаената лъжици са тези, които идват с хлебопекарната машина.

Ето как изглежда карамеленият малц – на зърна, смлян и запарен с вряла вода:


Избрах този малц, защото той не дава толкова силен цвят, но същевременно е с приятен аромат и мек вкус на хлебни корички и бадеми.

Начин на приготвяне:

3 супени лъжици ечемичен  Карамелен малц BEST Caramel Munich II>>>1 заливаме с 80 мл вряла вода, разбъркваме до образуването на хомогенна кашица, похлупваме с капаче купичката  и поставяме за 2 часа при равномерна температура 65 градуса (може да се сложи на топло, точно на 65! градуса във фурната, (аз запарвам моя малц в мултикукър-нехерметик).

След изтичане на това време изваждаме запарения малц и го оставяме да се охлади до стайна температура.

В контейнера на хлебопекарната сипваме хладка вода (295 г), олиото, оцета, солта, захарта, цялата малвова запарка и размесваме течните съставки с помощта на силиконова шпатула.

Отгоре сипваме пшеничното брашно тип 650, след това пълнозърнестото пшенично брашно, най-накрая - маята.
За хлебопекарните машини на PАNASONIC  редът е обратен - първо са сухите съставки, след тях - течните.

Включваме програмата за пълнозърнест хляб, тежина 1250 грама, коричка средна.

След като програмата завърши, включвам още само за 5 минути печене на тъмна коричка, за повече хрупкавост и малко по-тъмен цвят на коричката.

След като печенето завърши, оставяме хляба още половин час в машината на поддържане на топлината и при затворен капак. 

После го изваждаме и оставяме на решетка, покрит с кърпа, за да изстине.

На снимките виждате колко добре се е надигнал хлябът, колко равномерно-пореста е структурата му; това че е пухкав и много мек си личи на всички снимки, а коричката му е великолепно равномерно изпечена.

И накрая, но не на последно място: уникално ароматен и вкусен!
Препоръчваме горещо да го опитате!

 Добър апетит!



1 коментар: