Малцът се произвежда основно от покълнали зърна на ръжта и ечемика и по-рядко от покълнали зърна на други култури - такива като пшеница или овес.
Покълналото зърно се нарича "зелен малц", а покълналото и изсушено - "сух малц"
Ръженият сух малц е два вида: ферментирал (червен) малц и неферментирал (светъл) малц.
Процесът на превръщане на зърната в малц включва два етапа - накисване във вода за покълване и прекъсване на покълването в точно определен момент.
Нормалното водно съдържание на суровите зърна е около 11-12%, а за да започне покълването, те трябва достигнат водно съдържание 41-42%. В процеса на покълване, което се извършва в специални апарати, поддържащи постоянна подходяща влажност, температура и ниво на въглероден двуокис, в зърната се активират енмзими, които впоследствие разграждат скорбялата и високомолекулните белтъчини в малцовото зърно до разтворими съединения.
Веднага след сушенето малцът е твърде трошлив и това може да наруши технологията на производството на продуктите, за които е предназначен. Затова след изсушаване той се складира за известен период, за да достигне равновесна влажност. Едва тогава е готов да бъде влаган в производство на храни/напитки.
Традиционно червеният ръжен малц се използва за производство (в т.ч. и при домашно месене и печене) на ръжени хлябове и пшенично ръжени хлябове, а ечемиченият малц – за производство на различни видове бира.
червен ръжен малц
Освен това в началото споменах, че ензимите, активирани при сушенето на малца, впоследствие разграждат скорбялата в малцовото зърно до захари, което е особено важно при производството на ръжен хляб, тъй като ръженото брашно не съдържа глутен и за да ферментира преди изпичане, т.е. да се надигне хлябът и да оформи хубав апетитен самун, на тестото му е необходимо "гориво", което да активира и да подпомогне ферментацията на закваската. Именно разградените от ензимите на запарения малц захари са тези, чрез които закваската способства на ръжения хляб да стане достатъчно пухкав и апетитен на вид.
При производството на различните видове бира също е необходим малц, при това в производството на различните видове пиво се влагат различни видове ечемичен малц – от най-светли през медни и карамелени, до шоколадови и кафени на цвят.
Но разликата не е само в цвета. Всеки вид ечемичен малц придобива по време на изсушаването и изпичането свой собствен букет от аромати и вкус, които именно оформят аромата, вкуса и цвета на различните видове бира.
Много често за да се произведе един или друх вид бира, в пивната мъст (сместа от вода, малцово мливо (брашно), хмел и други добавки), която се подлага на варене и ферментация, се влагат няколко вида малц в точно определено съотношение. В това се състои майсторлъкът на майсторите–пивовари да създават различни видове висококачествени, ароматни, апетитни на вкус видове пиво.
Самата бира се произвежда чрез варенето и ферментацията на нишестето, получено главно от малцовия ечемик, но също така и от пшеница (житен малц за житни бири), ръж, царевица, ориз, овес лимец и сорго (за производство на безглутенови бири). Ферментацията става с помощта на бирена мая.
Т.е. и в двата случая - и при производството на ръжен хляб, и при производството на пиво, е нужна една и съща суровина – малц, която е основният източник на нишесте и ензими, нужни за тяхното разграждане до захари.
И сега опираме до същината:
Както вече споменах, традиционно за производството на ръжен и ръжено-пшеничен хляб се използва червен ръжен малц, а за бира – различни видове ечемичен (и друг) малц.
И в двата случая се осъществява един и същи процес – ферментация на малцовата суровина (с различни добавки), и в двата случая освен ферментацията, малцът играе основна роля за постигане на определен желан и търсен точно определен аромат и вкус на храната (напитката).
Основният проблем е в това, че в България няма традиция в хляба да се влага малц, макар че, ако си купите по-висококачествен хляб или друго тестено изделие от магазина и прочетете съдържанието на етикета, е много вероятно да се натъкнете на информация, че изделието съдържа малц. Аз съм се натъквала нееднократно, т.е, професионалните пекари познават качествата и ролята на малца в производствотио на тестени изделия и е обичайно да го използват в своята продукция.
Истината е, че ръжен малц се произвежда и продава и в България, обаче само за производствени нужди в чували по 25кг. Очевидно е, че за домашно омесване и изпичане на ръжен или ръжено-пшеничен хляб няма как да си купим чувал от 25 кг.
Затова пък различни видове ечемичен и силно ограничен вид други малцове за производство на пиво, в т/ч. и за домашно варене на бира, се предлагат своводно. Има избор на видове ечемичен малц, които дават различен цвят, аромат и вкус на бирата. Освен това ечемичен малж може да се поръча онлайн ц количества на дребно: от 100 г до желания брой килограми и да се достави с куриер.
Ечемичените малцове с успех и без никакво притеснение могат да се влагат в ръжените и ръжено-пшеничните хлябове и да се постигне абсолютно същият ефект – различен, според конкретното желание на пекаря и неповторим аромат, цвят и вкус на хляба.
Аз пък установих, че ечемичен малц с голям успех може да се влага и при печенето на пълнозърнест пшеничен хляб.
Пека от години хляб с различни видове малц и с цялата си отговорност твърдя, че ароматът и вкусът на такъв хляб, както и други качества, които той придобива, не могат да се постигнат по никакъв друг начин.
Който веднъж опита хляб с малц, той ще иска всеки ден на трапезата си именно такъв хляб, толкова е завладяващо на вид, вкус, аромат това печиво.
Нужно е само да се познава какви са точно свойствата на различните видове ечемичен малц и по какъв начин и в какви количества трябва да се влагат в хляба.
Следва продължение...
Благодаря за полезната статия!
ОтговорИзтриване