.

Това е блогът на нашата стабилно развиваща се едноименна група за изделия в хлебопекарна машина във Фейсбук. При нас не чакаме всеки нов член да пита все едно и също – разбираемо е, когато той е новак. Затова ние се стремим изпреварващо да му помогнем, като предлагаме всеки ден интересни рецепти, практични съвети за работа с машината и много нови знания.

Това е единственият по рода си специализиран блог за хляб и други изделия, приготвени в хлебопекарна машина в българското интернет пространство.
В него се публикуват най-добрите, най-интересните и най-сполучливи рецепти за хляб и други изделия в хлебопекарна машина, придружени с оригиналните снимки на изделията, направени от авторите им.
Самите автори са представени в блога с акаунтите си в социалната мрежа.
Ако нашият блог ви харесва, присъединете се към нас ТУК>>> и направете своите рецепти част от него!

.

.


неделя, 16 януари 2022 г.

Пухкав, нежен, ароматен и невероятно вкусен пшенично– ръжен хляб с карамелен малц, манов мед, ленено семе и ким

Авторска рецепта на Валентина Гeоргиева и Ирина Василева>>>

 

Този хляб е за мераклии и ценители! 
Той се получава с изключително нежна, пухкава, равномерно-пореста вътрешност и невероятно тънка, но хрупкава коричка. Това ясно се вижда на снимките. Освен това е изключително мек, еластичен, както също можете да видите от снимката по-горе, и изобщо не се троши!

А най-впечатляващото е, че като престои 24 часа, става още-по вкусен!
Уникален хляб, той ще ви плени с вкуса си!

Той е разрязан 11 часа след като е изваден от машината за хляб и увит ц кърпа да изстине добре.



Отвън всички (или почти всички) хлябове, излезли от хлебопекарна машина, си приличат, затова беше важно първо да бъде паказан  как изглежда той разрязан, а след това и целия, неначенат самун.


Необходими продукти за хляб с тежина 1000 грама:

*350 г вода

1.5 ч.л. сол

**2 ч.л. манов мед,

50г слънчогледово олио

560 (петстотин и шестдесет) г пшенично брашно тип 650

80 г сеяно ръжено брашно

***3 с.л. червен карамелен ечемичен малц Caraaroma >>>  , смлян на фино брашно (наименованието на малца е линк към онлайн–магазина, от който може да се поръча.

0.5 ч.л. смлян ким

1.5 ч.л. суха мая  

На звуковия сигнал за добавяне на продукти:  

1.5 супени лъжици ленени семена (по желание)

 
*Тук сме допуснали малка грешка и тя е видна на снимките: количеството на водата е било малко повече и след изпичането горната коричка е леко хлътнала навътре. Затова в тази рецепта водата е коригирана от 360 на 350 г.

**Хлябът се получава  много вкусен с манов мед, който по стандарт, ако е истински, е с великолепен тъмен карамелен цвят и не е прекалено сладък, но като заместители може да се използват кафява захар или меласа.

***Приятният медено-кафяв цвят на хляба, а също вкусът и ароматът идват от карамеления малц (и от меда и кима), така че ако искате да получите наистина хубав на вид, пухкав, мек, ароматен и неповторимо вкусен френски хляб с малц, трябва да си доставите червен (карамелен) малц (или  малцов екстракт, но той е по-скъп).



На пипане изпеченото хлебно тесто на филийките е необикновено нежно, меко и пухкаво и се запазва дълго време така  - практически до изяждането на самуна.

Изпичайки самун след самун, за себе си ние отдавна се стигнали до извода, че малцът е идеалният "подобрител" за хляб. Никакви други химически добавки и подобрители, с каквито са бъкани хлябовете от магазинната мрежа,  не са ви нужни, за да получите толкова великолепен, мек, нежен, ароматен и вкусен  хляб, в който няма нито масло, нито прясно мляко, каквато е нашенската българска упорита мания на домашните хлебопекари. Не че тя е лоша, просто е вече банална, а баналното никога не ни е привличало. 

А конкретно в този хляб няма дори оцет или ракия и въпреки това той е мек, не се троши ни най-малко и е много вкусен! 

В това обаче ще може да се убеди само този, който се престраши да го изпече и опита. (Малцът у нас не е скъп – Caraaroma струва 3.20лв/кг и цената не е повишавана от поне последните 5 години), т.е. изпичането му не е въпрос на пари, а на широко скроени кулинарни интереси,  влечение към новото, непознатото и приключенчески дух в кухнята. А тези качества човек или ги има, или ги няма. Те вторично много трудно могат да се придобият.

НЕ използвайте малц, смлян за пивоварни нужди!!! Той се мели по друг начин, като само се отделя люспата от зърното и няма да ви свърши работа.

Ако искате да опитате този хляб, трябва да си поръчате малц на зърно и да го смелите у дома в мелничка за кафе до фино брашно.

За да получите този приятен медено-кафяв цвят на хляба, трябва да използвате червен (карамелен) малц. В противен случай при употреба на ръжено брашно ще получите сив хляб.

Ако мислите да попитате: "С какво може да се замени малцът?" 
Ще ви отговоря: Малцът не може да се замени с нищо.

Ако искате да се насладите на този уникален хляб, не си губете времето и енергията с експерименти от типа на: 
"...Ако не сложа малц, ще получа пак същия хляб, но няма да е медено-кафяв, а сив...",

Не, няма да получите същия хляб, а един много неудачен ерзац, който няма да има нито тази структура и консистенция, нито този цвят, нито този вкус, нито този аромат.




Начин на приготвяне на хляба: 

В купа отмерваме двата вида брашно, добавяме малца и смляния ким и добре размесваме.

Продуктите сипваме в хлебопекарната по реда, по който са посочени в рецептата.

Включваме машината на програма "Френски хляб", тежина 1250 грама (така удължаваме времето за месене и втасване), цвят на коричката - медиум (средна). 

 
След първото месене машината се изключва и се включва повторно със същите настройки. Така си осигуряваме трето месене, което прави хляба много по-мек и по-пухкав.

Ето такава стегната топка тесто трябва да имаме в хлебопекарната по време на първото замесване. То трябва да отскача като еластична топка при месенето от стените на хлебопекарната машина. Тестото не трябва да се маже под лопатките, но не трябва и да е прекалено твърдо. Ако е необходимо, може да добавим малко брашно или малко течност, в зависимост от това дали тестото не се е получило по-твърдо или напротив - по-меко от желаното.



На звуковия сигнал по време на последното месене добавяме ленените семена и затваряме капака.

Ако е необходимо, преди последното надигане на тестото отваряме капака и с помощта на силиконова шпатула, намазана с малко олио, оформяме хубав, правилен  на вид самун от тестото.

 Така изглежда тестото по време на последното втасване преди печенето:



Когато програмата приключи, никога не изключваме машината и не вадим хляба веднага. Оставяме го да престои в затворената машина на режим "поддържане на топлината" още поне половин час.

Извадения хляб оставяме на решетка открит десетина минути, после го завиваме в плътна памучна (хавлиена) кърпа и го оставяме върху решетката на стайна температура до окончателното му изстиване.

След това можем да го нарежем и да му се насладим.

Добър апетит!



Няма коментари:

Публикуване на коментар