.

Това е блогът на нашата стабилно развиваща се едноименна група за изделия в хлебопекарна машина във Фейсбук. При нас не чакаме всеки нов член да пита все едно и също – разбираемо е, когато той е новак. Затова ние се стремим изпреварващо да му помогнем, като предлагаме всеки ден интересни рецепти, практични съвети за работа с машината и много нови знания.

Това е единственият по рода си специализиран блог за хляб и други изделия, приготвени в хлебопекарна машина в българското интернет пространство.
В него се публикуват най-добрите, най-интересните и най-сполучливи рецепти за хляб и други изделия в хлебопекарна машина, придружени с оригиналните снимки на изделията, направени от авторите им.
Самите автори са представени в блога с акаунтите си в социалната мрежа.
Ако нашият блог ви харесва, присъединете се към нас ТУК>>> и направете своите рецепти част от него!

.

.


сряда, 12 януари 2022 г.

(Почти) ирландски соден хляб в хлебопекарна машина



Авторска рецепта от Валентина Георгиева и Ирина Василева >>>
Снимки: личния ни кулинарен блог

Той е "почти" ирландски соден хляб, защото не е оформен досущ като ирландските содени хлябове - няма го разреза на кръст в средата, а и хлебчето не е кръгло, а правоъгълен самун, но то няма и как да бъде иначе в хлебопекарната машина. По състав обаче си е точно като ирландските содени хлябове: брашно, кисело мляко, вода и сода.

Хлябът  се получи извънредно мек, пухкав и много вкусен! И, което е много важно - след като изстина, си остана пухкав и мекичък, а не глетав и твърд.

Изпекохме не един, а два содени хляба в хлебопекарната машина - един след друг, по една и съща рецепта и по един и същи алгоритъм на програмата, за да се убедим, че се получава неизменно един и същи отличен резултат.

Така е сигурно, че ви предлагам изпитана рецепта, която няма да ви подведе.



Най-лесно ще се справите с изпичането на този хляб, ако имате хлебопекарна машина с програма за домашно направен хляб, в която можете самостоятелно да зададете времетраенето на етапите на омесване, втасване и изпичане.

Но и да нямате такава програма, пак можете да си го изпечете.
 Необходимо условие е машината ви да има функция за предварително загряване на продуктите, а още по-добре - програма за кисело мляко (йогурт). Причината е, че йогуртът (киселото мляко) и хлебното тесто втасват при една и съща температура и програмата за йогурт може с отличен успех да се използва за втасване на тестото. Ако няма такава функция може би пак ще се получи, но не мога да гарантирам какъв точно ще се получи резултатът.



Необходими продукти за хляб с тегло 1.300 кг.

780 г пшенично брашно тип 650
270 г кисело мляко 3.6%
270 г вода
1.5 ч.л. сол
1.5 ч.л. захар
4 ч.л. сода за хляб
3 ч.л. лимонена киселина (лимонтозу)
45г. олио
1 ч.л. сминдух

Сминдухът не е задължителен, но аромът му е прекрасен и е великолепно допълнение към вкуса и аромата на този хляб.

*Машината е за хляб с тегло до 1.5 кг, а обемът на ваничката до горния ръб е 3,250 л.
Хлябът се получи с тегло 1.3 кг, но знаете, че хлябът със сода все пак става по-компактен от хлябовете с мая, така че дори с това тегло, тези хлебчета се разположиха удобно в съда, без да го преизпълват до степен на преливане.

Все  пак за машина с по-малък капацитет посочените количества, както и времетраенето на етапите ще трябва да се редуцират.


Начин на приготвяне:

Сложете продуктите в машината в реда, посочен във вашата инструкция за употреба.

Отделно в купичка си подгответе содата и лимонтозуто, като ги размесите много добре, до пълна хомогенност. 

Ако имате програма за домашно направен хляб, трябва да настроите етапите по следния начин:

1. 25 мин. предварително загряване на продуктите
2. 10 мин месене на тестото.
3. 0 мин първо надигане на тестото
4. 10 минути второ месене на тестото (получават се 20 минути месене на тестото общо, като на десетата минута трябва да изсипете содата и лимонтозуто върху тестото.
5. 5 минути второ надигане на тестото
6. 5 минути трето надигане на тестото
7. 40 мин на 100 градуса (светла коричка) печене на тестото 

8. И накрая се налага да приложите ръчна манипулация, за да зададете след тези 40 минути (на 100 градуса) още 30 минути печене на тестото при температура 200 градуса (тъмна коричка).

Така ще получите този изкусителен резултат от добре надигнал се пухкав хляб с мека и пухкава вътрешност и същевременно добре изпечена коричка.


А може и по-простичко и все така успешно:

– 25 мин. предварително загряване на продуктите. Ако нямате предварително загряване, включете програма "йогурт" за 25 минути. Изключете я ръчно.

– Включете програма "месене" за 10 минути

– След първите 10 мин. месене добавете размесените сода и лимонтозу  и включете още 10 минути месене.

– Включете програма "йогурт" за 10 минути, така машината прави пауза след месенето, но и поддържа топлината на продуктите, за да се активира содата по-добре).

– Изключете ръчно програма "йогурт" и включете "печене" 40 мин. на "светла коричка" и след като приключи, още 30 мин. на "тъмна коричка" .




При месенето се получава тесто, доста по-меко от онова, което правим за хляб с мая. Точно така трябва да бъде, за да направите вкусен соден хляб, така че следете тестото ви да не е твърде гъсто и твърдо.

Ето как изглежда тестото на отделните етапи преди печенето:

Месене преди добавяне на содата:


Месене след добавянето на содата:


 Готовото омесено и загрято тесто непосредствено преди печенето:




Не изваждайте готовия хляб веднага от машината! Оставете го половин час при затворен капак и на поддържане на топлината. Нека хлябът "да си почине", а после ще го извадите от ваничката без никакво усилие.

Увийте го добре в плътна памучна хавлиена кърпа и го оставете да изстине в кърпата.


Добър апетит!





Няма коментари:

Публикуване на коментар