.

Това е блогът на нашата стабилно развиваща се едноименна група за изделия в хлебопекарна машина във Фейсбук. При нас не чакаме всеки нов член да пита все едно и също – разбираемо е, когато той е новак. Затова ние се стремим изпреварващо да му помогнем, като предлагаме всеки ден интересни рецепти, практични съвети за работа с машината и много нови знания.

Това е единственият по рода си специализиран блог за хляб и други изделия, приготвени в хлебопекарна машина в българското интернет пространство.
В него се публикуват най-добрите, най-интересните и най-сполучливи рецепти за хляб и други изделия в хлебопекарна машина, придружени с оригиналните снимки на изделията, направени от авторите им.
Самите автори са представени в блога с акаунтите си в социалната мрежа.
Ако нашият блог ви харесва, присъединете се към нас ТУК>>> и направете своите рецепти част от него!

.

.


вторник, 25 декември 2018 г.

ЧЕСТИТА КОЛЕДА!


 

Здраве, мир, любов и успехи на вашия дом и на любимите хора !


вторник, 11 декември 2018 г.

Как да изберем хлебопекарна машина?

 

сн.1

Хората, които никога не са пекли хляб в машина у дома, доста се лутат, когато се решат да купят първата си машина.

Много пъти съм чела в интернет как чудещи се начинаещи в машинното домашно хлебарство млади домакини питат: "Каква машина да си купя? Моля, посочете ми машина, от която сте доволни?"
 
Или публикуват снимки, придружени с въпрос: "Тази или тази?", 
или пък единична снимка с въпроса : „Моля за мнение!".
 
Разбира се, помагачи, желаещи да дадат според тях самите добронамерен съвет, винаги има достатъчно. В отговор някой ще изстреля без излишни думи марката на своята машина, друг, по-словоохотлив, ще добави към посочената марка (или модел) израза "Всичко става в нея, много съм доволна!".  
 
И според тях са помогнали, дали са акъл. Без обаче да отчитат или да се съобразят с един простичък житейски факт: безкрайните човешки различия, разнообразието от потребности и вкусове във всички аспекти на човешкото битие, т.е. факторите, които всъщност правят толкова привлекателен и интересен нашия многолик човешки свят...
 
Добре ще е, ако поне някой от тези съветници или търсещи подобни съвети, които четем всеки ден в мрежата, се запита: 
 
Ама как така човеците,  които имат толкова безброй различни вкусове и потребности по отношение на храна, облекло, музика, танци, забавления, начин на почивка, общуване, избор на лек автомобил или нов дом и всичко друго в живота, могат изведнъж ей така, с лека ръка и без да му мислят много-много, да решат, че точно устройството, което използват за задоволяване на насъщната си потребност от основна въглехидратна храна и са доволни от него, понеже задоволява ТЕХНИТЕ КОНКРЕТНИ НУЖДИ, непременно трябва да задоволи конкретните потребности на някой, който те изобщо не познават, не знаят абсолютно нищо за неговите вкусове и навици, за неговото житие-битие!
Нито пък знаят от колко и какви членове се състои семейството, което това устройство трябва да обслужва, какво количество храна ще консумира това семейство ежедневно), какви печива (храни) предпочитат членовете му, не знаят какъв е бюджетът, който може да отдели питащия за закупуване на такова устройство и т.н. и т.н. ...

Та затова, уважаеми читатели, разумно е да се въздържате от необмисления въпрос: "Коя хлебопекарна да си купя, от коя сте доволни?", провокирайки с него също толкова необмисления отговор, който сочи вид (марка, модел) устройство от отсрещната страна.

Вместо това е по-разумно първо да определите себе си: 
Какво точно ви е нужно на вас?

Разбира се, за да се самоопределите, трябва да имате поне някакви първоначални, елементарни познания за това, какви хлебопекарни машини, с какви програми, функции и технически характеристики, и с какво качество се предлагат на пазара в даден момент.
 

Тази статия има точно такава цел – да можете в лабиринта от агресивни реклами, скорострелни хорски съвети и лично вашата неопределеност в първия момент, без да претендира за изчерпателност, да ви даде ориентация какви машини за хляб се предлагат на пазара и какви са основните характеристики, които ги отличават една от друга.

 
На какво да обърнете внимание, когато избирате своята хлебопекарна машина, какви са критериите, на които трябва да отговаря машината, с която ще оборудвате своята кухня?

 
1. Първият въпрос, на който трябва да си отговорите е: 
За колко човека хляб ще печете в машината , т.е. от колко члена се състои домакинството, което машината ще обслужва; 
Какви са членовете на домакинството? 
Не е все едно дали са две малки деца и двама възрастни или трима-четирима възрастни, които по правило се нуждаят от по-голяма порция въглехидрати дневно.

2. По колко хляб средно дневно консумира всеки член на семейството?
Статистически данни сочат, че на един човек са му необходими средно 250 - 300 г  хляб дневно. 
Разбира се, тук може да има разлики - някои обичат да си похапват повече хляб, други почти не ядат. 
Затова когато решите да си купувате машина за хляб, трябва много внимателно да пресметнете каква е консумацията на хляб средно за едно денонощие във вашето домакинство.

 3. Трябва да имате предвид, че грамажът (по спецификация) на хляба, който може да изпече дадена машина, е максималният възможен, но с малки изключения не е оптималният. 

Максималният грамаж в много случаи може да бъде достигнат или ако хлябът се надигне много над контейнера, в който се пече, или ако хлябът, който искате да изпечете, е достатъчно компактен.

Ако е много надигнат обаче, то над него обикновено остава малко свободно пространство, в което да циркулира горещият въздух. Тогава рискувате горната коричка на хляба да не се изпича добре и вие да проявявите недоволство от това обстоятелство, прехвърляйки вината за това на машината. 

Така например, ако си купите машина за хляб, която по спецификация може да пече хляб с размери 750 - 1000 - 1250 г, следва да имате предвид, че обикновено в тези машини ще може да печете бял или пълнозърнест хляб с оптимална тежина не повече от 1000 г., който да е достатъчно добре  надигнал се, но и с добре изпечена горна коричка.

Защо се получава така? 
Машините за хляб с тежина 750 - 1000 - 1250 г най-често имат контейнер за хляб с обем не повече от 2.5 литра, който е достатъчен за надигането и доброто изпичане на не повече от 1 кг (1000 г) пухкав бял или пълнозърнест хляб. 

 Изключение от това правило са по-скъпите модели хлебопекарни машини – напр. Panasonic, Tefal,  от бюджетните - хлебопекарната машина  KROWN CBM 613, чийто контейнер за хляб е даже голям за посочената максимална тежина на хляба по спецификация – 900 грама. (сн.1)
 
снимка 1 

На другия полюс са хлебопекарните машини от следните марки:
Gorenje BM 1200 BK,  
Zephyr ZP-14460E, 
Finlux FBM-1480,  
Rohnson R-2092,  
First Austria FA-5152-2 ,

В спецификациите на изброените марки и модел (а той всъщност е един-единствен) много смело е посочено, че могат да изпекат до 1200 (а на някои от тях - дори 1250 г. хляб, (с което и производители, и търговци всъщност много безотговорно подвеждат клиентите си), но реално в тях  не може да се изпече повече от 850 – 900 г добре надигнал се, добре изпечен пухкав хляб, без той да залепне за капака на машината. 

Причината е в конструктивни недостатъци на капака - нисък свод и издатина от вътрешната страна на капака, по които тестото полепва при втасването. 

Освен това, заради тясната пекарна камера и капак с нисък свод, когато хлябът се надигне твърде много, около и над него не остава почти никакво свободно пространство, в което да циркулира нагорещеният въздух, отговорен за доброто изпичане на горната коричка на хляба.

Така че имайте предвид тези особености на въпросните машини, ако решите да си ги купувате, независимо какво ви говорят търговците и потребителите в мрежата.  

(Споделям всичко това от личен опит, защото, съвсем начинаеща и неопитна, и подведена от коментарите "Много съм доволна" във Фейсбук, първата ми машина беше Gorenje BM 1200 BK. Тя обаче се оказа крайно недостатъчна за нашите ежедневни нужди и машината беше извадена от употреба в домакинството ни на третия месец). 

Оттогава, апропо, не приемам за коректни и отзивите "Много съм доволна" - защото те не са нищо друго освен една субективна оценка  и нищо не гарантира, че това, от което е доволен другият отсреща, ще удовлетвори и вашите потребности. Не се подвеждайте по такива отзиви. Информирайте се за реалните данни по спецификация на машината защото далеч не всяка машина ще отговори на вашите конкретни нужди за обем, тегло на печивата, за брой и видове прогерами, но също така и за качество на изработлата на самата машина.

Гореспоменатите хлебопекарни машини представляват най-типичният пример за китайски продукт "ширпотреба" и, независимо че са брандирани с различни марки, те всичките са като близнаци, с еднакъв вид, еднакви габарити, спецификации, брой и видове програми. Те всичките изглеждат така и, за жалост, изглеждат вездесъщи, съдейки по отзивите в мрежата: 


снимка 2

снимка 3

Все пак всеки трябва внимателно да прецени собствените си приоритети: вярно е, че цитираните машини ще омесят и изпекат изключително вкусен бял хляб с вътрешност "на конци", дори и на програмата за обикновен хляб, но не може да разчитате, че реално ще изпекат добре повече от 900 г добре надигнал се, пухкав бял или френски самун. Ако обаче такъв грамаж не е достатъчен за вас, това може би не е вашата машина. Както се оказа, че не е и моята.

Трябва да имате предвид също така, че в една машина, конструирана за по-големи размери хляб, може да изпечете хляб с по-малък грамаж, но в машина, предвидена за по-малък грамаж, няма как да изпечете по-голям самун. Затова при избора нека ориентир да бъде не най-големият възможен грамаж, а средният или най-малкия, които машината предлага.

Ако домакинството се състои от двама човека, то е разумно да се избира машина, която пече (по спецификация) до 900 г хляб. (изключвам гореизброените марки от модела "близнаци", които разгледах подробно).

Ако сте трима - то е разумно да си изберете машина, която по спецификация може да изпече не по-малко от до 1250 г. хляб.

Ако сте четирима или повече, то най-разумно е да се избира машина, в която може да се изпече (по спецификация) до 1500 г хляб.

4. Препоръчително е да се уверите с какъв обем е контейнерът за хляба, колко е висок сводът на капака и колко е просторна пекарната камера на избраната машина - до голяма степен от тези параметри зависи дали хлябът ви ще бъде достатъчен по тегло и при това добре надигнал се, добре изпечен (в т.ч. и горната му коричка).

Потърсете в мрежата снимки на избраната машина с отворен капак. Такава снимка ще ви даде отговори на въпросите, които ви интересуват, защото никой търговец не си и помисля да ги даде и едва ли му минава през ума колко са важни те.

Ако не откриете снимки, които да ви ориентират, може би е разумно да посетите физически магазин и на място да проверите технически характеристики и предлагани програми на интересуващата ви машина.
 
снимка 4

Обърнете внимание колко много място има между горния ръб на контейнера за хляба и горния ръб на пекарната камера при машината на  снимка 4. Това е хлебопекарна машина Endever Skyline MB-58, която за жалост не се продава на българския пазар, привеждам я тук само за пример.

Начинът на монтиране на контейнера при нея увеличава полезния обем на камерата, отговорен за добрата циркулация на горещия въздух около хляба. В такава машина хлябът ви ще се издуе добре и горната му коричка ще се изпече отлично, защото горещият въздух има много място за циркулация.

По същия интелигентен начин обаче е конструирана и машината PHILIPS HD9046/90 на снимки 5 и 6 (която може да се закупи и у нас) - ниско монтиран контейнер за хляба  (по отношение на горния ръб на пекарната камера), достатъчно място между  контейнера и стените на камерата, висок свод на капака, без излишни нелепи издатини, по които тестото да полепва - тази машина е с просторна пекарна камера, в която са създадени условия за отлична циркулация на нагорещения въздух. Това е една интелигентно конструирана машина, в която са създадени предпоставки за много добро и равномерно изпичане на хляба.

снимка 5

снимка 6


От по-евтините (бюджетни) модели като пример за добре конструирана машина, отлично отговаряща на критерия за просторна хлебопекарна камера, съчетана с голям по обем (3.2 литра) контейнер за хляба, бих могла да посоча KROWN CBM 613 (на снимка 7)

Донякъде недостатък на тази машина е това, че предлага само основния набор от 12 програми за печене, но пък има и далеч по-скъпи модели, които няма да предложат повече.
А може да се закупи само за 120 лева.

Снимка с отворен капак на тази машина няма никъде в интернет, затова показвам тази, която любезно ми предостави една дама, член на нашата група.




 снимка 7


Далеч не всички машини обаче са така интелигентно и с мисъл  конструирани. Това са подробности, на които почти никой не обръща внимание, а личните ми наблюдения сочат, че те са важни.


5. Брой на бъркалките
Има машини с една бъркалка и с две бъркалки. 


снимка 8


Първите (снимка 8) по правило могат да месят хляб до 1000 грама, а контейнерът за хляба обикновено е вертикален с квадратно сечение и хлябът се надига на височина.



снимка 9

Вторите (снимка 9) - с две бъркалки са с правоъгълно сечение на контейнера и хлябът се получава като класически самун, без да става толкова висок. 
 
Всички машини с опция за месене и печене на хляб над 1000 г се конструират с две бъркалки.

В България "тъпо и упорито"  битува схващането, че машините за хляб с две бъркалки месят по-добре от тези с една.  Няма нищо подобно!!!
 
Всичко зависи от теглото на тестото, което може да се омесва и изпича в машината, и от мощността, но за това по-нататък.

За пример мога да посоча, че едни от най-добрите (и най-скъпи) марки хлебопекарни машини - повечето модели на TEFAL, машините за хляб на REDMOND, KENWOOD, PANASONIC, UNOLD -  са по правило с една бъркалка и не съм видяла от тях да излиза лошо омесен и зле изпечен хляб. Тези машини по правило са от престижни световни брандове с много висококачествена изработка и са предназначени за омесване и изпичане на качествени "бутикови" по тегло хлебчета, които рядко надвишават тегло от 1000 г. Но като е писано в спецификацията 1000 г, може да приемете, че става въпрос за реално изпечен 1000-грамов хляб.

!!! При машините на PANASONIC като тегло на възможния за изпичане хляб в инструкцията за употреба пише: 400г, 500г, 600 г. 

И може някой да се стресне: Как!? Толкова скъпа машина, а пече толкова мънички хлебчета?! Че за какво ми е?!

Трябва да сте наясно, че в случая тези грамажи не означават нищо друго, освен тесто от колко грама брашно може да изпече машината. 

Тесто от 600 грама брашно, ако приемем че е със стандартна влажност 60% (на всеки 100 г брашно - 60 г вода + сол, захар, олио, мая), дава хляб точно 1000 г !

Т.е. машините PANASONIC не случайно са реномиран световен бранд -  те са прецизно изработени и възможните съставки на печивата в тях са много прецизно измерени. 

Няма никакви причини за съмнения и недоверие!

Освен това гореизброените марки машини по правило са с много добро гаранционно и извънгаранционно сервизно обслужване и поддръжка и не случайно са по-скъпи от останалите, предлагани на пазара.

6. Покритието на контейнерите за хляба на машините, които масово се предлагат в България, обикновено е тефлоново. Важно е да се провери още в момента на доставката дали това покритие е цялостно (дали няма пукнатини и надрасквания)  - ако има такъв проблем, изобщо не приемайте машината. 
 
Проверете също така дали покритието е гладко (да няма грапавини и неравности). По-висококачествените машини имат по-плътно покритие.

Има хлебопекарни машини, контейнерът за хляб на които е с керамично покритие. Такова покритие, разбира се, е по-добро. Такива машини за жалост обаче на нашия пазар не се предлагат. те могат да се купят от Amazon, но ако Ви е нужен сервиз, в България това е сложно и дори може да е невъзможно, за съжаление.


7. Мощността на хлебопекарната машина е пряко свързана с  теглото на хляба, който тя може да изпече, но също така и от нея зависи за колко време машината ще се справи със зададената задачата.
Колкото по-малка е мощността на машината, толкова повече време ще и е нужно, за да може да омеси и изпече хляба ви.

Мощността на различните модели варира между 500 и 1500W.
 
8. Внимателно преценете машина с колко и какви автоматични програми бихте искали да придобиете.

По правило най-ниският клас хлебопекарни машини са "обзаведени" с основен набор от 12 програми за основните видове хляб, които масово се пекат в домакинствата:
– Основен бял хляб
– Френски хляб
– Пълнозърнест хляб
– Сладък хляб
– Бърза програма
– Ултрабърза програма
– Хляб без глутен
– Месене на тесто
– Конфитюр
– Кекс
– Йогурт
– Печене

Тук изброеният набор от програми не е задължителен, а най-често срещан.

Има машини, които предлагат 13, 15, 17, 19, 20, 25, 27, 34 програми, но при толкова много програми в различните модели и марки самите програми могат съществено да се различават.

Има и машини с 5, 9 или 11 програми и с малък капацитет за тегло на хляба, но те са или за някой, който живее сингъл, или за крайно непретенциозни хора, които просто искат да имат на трапезата си домашен хляб, общо взето един - два вида и нямат никакви други претенции.

Така че когато си избирате машина, трябва да направите всичко необходимо  да получите пълна яснота не само КОЛКО, но и КАКВИ програми предлага моделът, който сте избрали.

Ако вие сте начинаещ хлебопекар, то основните 12 програми може и да са ви достатъчни, но ако сте с неспокоен експериментаторски дух, то очевидно ще трябва да търсите машина за хляб с повече програми. Много добра опция е програмата "домашен хляб", която дава възможност сами да задавате настройките на отделните етапи - месене, ферментиране, втасване, изпичане на хляба, както и  да запаметите много на брой (до 8) собствени програми. 


Ако в дома ви има хора, страдащи от целиакия (непоносимост към глутен), то вероятно за вас ще е подходяща машина, която предлага повече от една безглутенова програма.
Такива са повечето модели на TEFAL.

Ако обичате ръжен хляб, то  трябва да търсите машина, която предлага поне една програма за ръжен хляб. Измежду машините, предлагани в България и дори в Европейския съюз не са много тези, които имат поне една такава програма.
Но повечето модели на PANASONIC предлагат програма за ръжен хляб. а също имат в комплекта и бъркалки, предназначени специално за месене на тесто с ръжено брашно.

Има машини, които имат програми за багети, кравайчета и др. ( за целта имат допълнителни съдове, които вървят в комплект с машината).

По правило всяка една екстра оскъпява значително модела, така че внимателно преценете дали искате такава машина, дали ще използвате пълноценно конкретни нейни възможности и дали вложението ви ще е оправдано.

!!! Не пренебрегвайте програмата за кисело мляко (йогурт)! в хлебопекарната машина

Не че е задължително да квасите мляко в машината си за хляб, но трябва да знаете, че киселото мляко се кваси и тестото с мая (квас) втасва при една и съща температура. 

Т.е. вие можете с успех да оставите хляба, козунака или друго тестено изделие да втасва 5-6-8 часа, ако е необходимо, на програмата за йогурт. Това ще е изключително удобно, ако в един момент се запалите да печете хляб с квас, или пък да сплетете и оставите във ваничката му да втасва козунакът и после с успех да го изпечете в машината за хляб. Вместо да прехвърляте тестото във фурната - програмата за йогурт ще ви свърши отлична работа.

!!! Програмата "Home Made"  (домашен хляб)

Напоследък на пазара се нароиха машини за хляб "с 15 програми", като последната - петнадесетата е тъкмо тази злополучна програма за самостоятелно задаване на времетраенето на отделните етапи за месене и печене.

И много хора гордо и щастливо си купуват такава машина, за да останат горчиво излъгани и разочаровани.

Така наречените "Производители" на китайската ширпотреба продават, без да им мигне окото, машините си с програмата за домашен хляб и никъде в инструкциите за употреба не обясняват как се борави с нея! Защо ли?!

Ами много просто - защото тя просто не е качена, не е налична в менюто!

Много са малко машините за хляб, които реално предлагат тази функция за самостоятелно задаване на програми за месене и печене. 

Това са машините на ЛИДЛ "SilverCrest", "Klarstein", един много стар модел "GORENJE" и... ами май това е всичко. Така че бъдете внимателни в очакванията си за тази програма!

9. Функция за предварително изравняване на температурата. Някои по-нови модели хлебопекарни машини имат функция за предварително изравняване на температурата на продуктите и в тях може да сложите студена вода, яйца, мляко и други, направо от хладилника и машината ще се погрижи да ги затопли преди да започне работа. В по-старите модели всички продукти трябва да се слагат предварително затоплени до 35-38 градуса. Тази функция не е задължителна, но без съмнение е едно голямо удобство.

 
10. Важно е да се осведомите какви са габаритите на машината, която сте избрали – дали за нея ще имате достатъчно място във вашата кухня.

11. По-скъпите модели хлебопекарни машини имат диспенсър за добавки - семена и ядки и тогава процесът по изпичане на хляба става напълно автоматизиран. Няма да е необходимо да следите кога машината ще подаде сигнал, за да добавите семената, ядките или каквито и да било други добавки - например сирене, кашкавал. колбас и т.н.

Има машини, които са с два диспенсъра - за добавки и за мая. Например моделите на Panasonic.

10. Машините с пластмасов корпус са по-леки, но и корпусът е по-нетраен. Поне такова е общото схващане.
Има машини с корпус от неръждаема стомана, но те са по правило по-скъпи и по-тежки - преценете внимателно какви са вашите финансови възможности и вашите предпочитания.

11. Ако живеете в район, в който токът често спира, е добре да търсите машина с по-продължителна енерго-независима памет, например 10 -15 минути.  Много машини са с енергонезависима памет няколко секунди, което на практика означава, че те нямат такава памет.

12. Всички съвременни машини за хляб имат функция за отложен старт, която е между 12 и 15 часа. Това означава, че вие може да заредите машината  преди да тръгнете на работа, да зададете за колко часа искате изпечения хляб и прибирайки се вечер у дома, за трапезата да ви чака  прясно изпечен хляб.

13. Всички съвременни машини имат функция 1 час поддържане на топлината на вече изпечения хляб.


14. Всички машини са окомплектовани  с мерителна чашка, мерителни супена и чаена лъжички, кука за изваждане на бъркалките. Това за стандартни аксесоари и между тях няма принципна разлика за различните модели.

И след всичко изписано тук, моят съвет към начинаещите хлебопекари е следният:

Хората сме много различни - по своя мироглед, начин на мислене, вкусове, желания, нужди и потребности.

Затова не търсете мнения от рода на "Много съм доволна" / "Не съм доволна" - уважавам личното доволство или недоволство на всеки един, но такива мнения на вас като търсещи и избиращи не ви казват нищо друго, освен доколко даден модел отговаря на собствените критерии и удовлетворява личните потребности на лицето, което ги  изказва.

Само че тези критерии и потребности може да са много различни от вашите, а на никой средностатистически потребител, който смело и със самочувствие дава акъл на околните в социалните мрежи, като че ли това не му минава през ума.

На вас като търсещи и избиращи СВОЯТА машина, те не ви дават никаква обективна информация, за да прецените дали ВАС тази или онази машина ще ви удовлетворява.

Търсете обективна информация - единствено тя може да ви гарантира, че избраната от вас машина ще удовлетворява в най-пълна степен личните ви нужди и ще ви удовлетворява на 100%.

15. Последно, на което бих искала да обърна внимание:

Ако поръчвате хлебопекарна машина онлайн с доставка до дома, предварително се осведомете как ще бъде  извършена доставката: до вратата на дома ви, или до входната врата на жилищния блок. Защото, нали се сещате, че да отворите кашона с новата си придобивка пред входа на блока, в който живеете, в присъствието на нервозен шофьор-доставчик на "Зора", или "Технополис" примерно, недоволен, че го задържате, а той иска по-скоро да си разнесе стоката и да се прибира и пред любопитните погледи на преминаващите оттам съседи... не е голямо удоволствие. Нито пък ще имате нужното спокойствие да направите полагаемия ви се преглед на машината, преди да я платите. 

По-дребните търговци по правило изпращат стоката с опция преглед, с безплатна доставка в повечето случаи и с куриерски фирми – Еконт, Спиди. Европът и други. Куриерите се качват до входа на дома Ви (кашоните с машина за хляб са тежки, осигурете им асансьор) изчакват да направите проверка на пратката. Лично аз ги предпочитам заради начина на доставка и на мен през ум не би ми минало да поръчам машина за хляб от голяма верига за техника. Веднъж опитах и като ми казаха, че ще доставят машината до входа на блока и шофьорът не можело да бъде задължен да ме изчака за преглед на пратката... отказах поръчката и бях дотам. Търговската верига беше "Зора".

 
Закупената онлайн и доставена хлебопекарна машина задължително трябва да бъде проверена от вас, преди да я платите. Проверявайте за пълна комплектация с аксесоари, придружаващи документи и скрити дефекти (особено при бюджетните модели) - например дали покритието на ваната на хлебопекарната няма драскотини или остъргани места, дали в пекарната камера няма нащърбени и стърчащи метални сглобки (всичко това споделям от личен опит). 

Когато я приемете и платите, разумно е първото пускане да бъде "на сухо". Преди да я пуснете, прочетете много внимателно инструкцията за употреба и пуснете машината без продукти във ваничката, за да я тествате. Ако сте напълнили ваничката с течност или сте сложили мазнина, а тя покаже дефект още в първия ден, машината ще носи следи от употреба и търговецът може да откаже да я приеме обратно. Затова постъпвайте предпазливо, докато се убедите, че всичко с новата ви придобивка е наред!

И накрая пожелавам на всички успех в избора! 

Разчитайте повече на онова, което носите на раменете си и по-малко на "Много съм доволна!"



понеделник, 3 декември 2018 г.

Как да редуцираме съставките на рецепта така че да я пригодим за нашата хлебопекарна машина?


 От Valentina Georgieva>>>

Ако се занимавате често с печене на хляб в машина, несъмнено сте попадали в ситуация да харесате някоя рецепта, но тя по грамаж на продуктите изобщо да не съответства на капацитета на вашата хлебопекарна машина.

Някои от вас знаят как да се справят с тази ситуация, други се чудят как да постъпят.

А редукцията на продуктите, така че да ги пригодите за своята машина всъщност е лесна като детска игра.

Ето как се прави това:

 – Ако в рецептата за 1 кг хляб е посочено "брашно 600 г", а вие искате хляб с тегло 750г, то вие трябва да редуцирате брашното с 1/4. т.е., трябва да умножите 600 г (брашно) по коефициент 0.75. :
600 х 0.75 = 450 г (брашно).

 – Ако в същата рецепта водата е 360 г, то 360г х 0.75 = 270 г вода

 – 3 с.л. олио Х 0.75 = 2.25 с.л. олио, т.е. 2 1/4 с.л. олио

 – 1 ч.л. сол х 0.75 = 0.75 ч.л., т.е. 3/4 чаена лъжичка сол за 750 грамов хляб

 – 2.с.л. захар х 0.75 = 1.5 с.л. захар
- 1 ч.л. мая х 0.75 = 0.75 или 3/4 ч.л. мая

Накрая проверяваме сметката си, като събираме получените количества:
450г брашно + 270 г.вода = 720 г. + солта, захарта и олиото още приблизително 30 г - получаваме 750 г тегло на продуктите. 
Значи можем спокойно да печем нашия хляб с тегло 750 г.

– Ако от хляба с тегло 1 кг искате да промените рецептата и да изпечете такъв с тегло 1250 г, то коефициентът, с който трябва да умножавате всички съставки, трябва да е 1.25.

– Ако от 1000 г хляб искате да адаптирате рецептата за 600 г. - ще трябва да използвате коефициент 0.60.

– Ако оригиналната рецепта е за 500 г хляб, а вие искате рецепта за 1.200 г - то всички продукти, в т.ч. подправки и мая ще умножите по коефициент 2.2.

И всеки път чрез сумиране на получените стойности трябва да проверите правилна ли е била аритметиката ви.

Обърнете внимание, че дори и да не сте наясно точно какъв коефициент трябва да използвате, може да го "налучкате" по метода на опита и грешката.

Всеки път, след като сте използвали някой коефициент, сумирайте получените стойности - те трябва с голямо приближение да отговарят на размера, който сте избрали. 
 
При това разлика от 50 - 70, а при по-големите размери хляб -100 г не е фатална и хлябът пак ще се получи, стига кошницата на машината ви да е достатъчно голяма, за да го побере.
(Имам предвид, че разликата не е фатална за настройката за тегло на хляба. Ако сте получили стойности за 1050 грама или 1070 грама хляб, пак можете да настроите машината да пече на 1000 г., машината ще омеси и опече хляба, важно е обаче контейнерът за тестото да има достатъчен обем да поеме тези продукти).

Така всяка рецепта, която ви хареса, може да се пригоди за всяка машина, независимо за какви размери хляб е вашата, стига да има налична подходяща програма.

!!! Няма абсолютно никакво значение дали машината е с една или две бъркалки.
Важно е само пропорциите да са правилни и количеството хляб, което печете, да е адекватно на машината (като грамаж) която използвате.


Успех в печенето на вашите хлебчета!
 

Пухкав хляб с бяло и пълнозърнесто брашно


Рецепта от Донка Дралчева>>>

Необходими продукти за хляб с тегло 850 грама:

360 мл вода
1 ч.л. сол
2 ч.л. захар
3 с.л. олио
280 г бяло пшенично брашно
220 г пълнозърнесто пшенично брашно
7 г суха мая

За поръсване  3 с.л. лъжици микс от семена

Пече се на програма за пълнозърнест хляб

 Добър апетит!



Тутманик в хлебопекарна машина


Рецепта от Вили Илиева>>> 


Необходими продукти за тутманик с тегло 1000 грама:

330 мл.прясно мляко
1 яйце
3 с.л.олио,
60 гр.краве масло
1 ч.л.сол
2 с.л. захар
600 гр.брашно
1 ч.л. суха мая

На сигнала за добавят
200 гр.сирене.

Пече се на програма за френски (пухкав) хляб

Добър апетит!


Как захарта влияе на тестото с мая и как да постигнем козунак на конци?


Неотдавна В НАШАТА ГРУПА ВЪВ ФЕЙСБУК >>>  една млада дама изрази остро недоволство от рецептата за козунак на друга дама, по-опитна в печенето на тестени изделия у дома, че козунакът и се е получил съвсем като сладък хляб. Ама недостатъчно сладък! Че захарта трябвало да е повече, че козунакът и нямал конци и че тази  рецепта изобщо не ставала.

Другата дама се обиди и заяви, че рецептата е много добра, че козунакът си става много добре и но и че тя повече няма да показва свои рецепти.

Спорът, при който  имаше и недоволни, и обидени, ни провокира да подготвим тази статия, за да дадем малко повече знания на начинаещите и неопитни хлебопекари и да им помогнем да се научат да пекат вкусни тестени изделия с нормално и по-високо съдържание на захар в рецептата.

В повечето инструкции за употреба към хлебопекарните машини на влиянието на захарта върху ферментацията и развитието на глутена в тестото за хляб е отделено съвсем малко място - обикновено 1-2 изречения. А за влиянието върху тестото за козунак (сладък хляб)  - буквално нула внимание!

Ето  например какво пише за захарта в инструкцията за употреба на една от най-популярните машини за печене на домашен (в т.ч. и сладък) хляб SilverCrest:


"Използването на захар влияе на вкуса и загара на хляба. Като правило за печене се използва кристална захар. Също и рецептите на следващите страници са базирани на използването на кристална захар. Не използвайте пудра захар, ако това изрично не се изисkва в рецептата. 
Подсладителите не са подходящ заместител за използваната в рецептите захар".

И това е всичко!

По-опитните кулинари все пак се справят благодарение на многогодишния си опит и наблюдения, но по-младите се лутат и понеже не знаят и няма откъде да се научат - най-често изригват в недоволство, хвърляйки цялата вина върху рецептите, които според тях за нищо не стават, както и върху техните автори.

Тук е мястото да кажем, че ако авторите на любителски рецепти, пък и не само любителски,  имат някаква вина, или по-скоро грешка, то тя е, че те може да имат много опит и рутина, но не винаги притежават необходимия речник, иначе казано дар слово, да обяснят търпеливо, подробно и разбираемо как точно трябва да се действа, за да се получи един удовлетворителен резултат.




И така:

Как захарта влияе на маята и на ферментацията на тестото?


За захарта най-често четем в контекста на вкуса и това, как тя влияе на скоростта на ферментацията на тестото.

Прието е да се счита, че захарта ускорява ферментацията, защото играе ролята на допълнителен хранителен материал за маята.
Попадайки в тестото, тя бързо се превръща в глюкоза и  фруктоза, които маята толкова много обича.

Много от изкушените хлебопекари обаче добре знаят, че захарта може също така и да пречи на на ферментацията. Всичко зависи от дозировката!

Опитни професионални хлебопекари споделят, че:

обичайното нормално количество на захарта за един хляб е не повече от 5% от общото количество на брашното,

при повече от 10% от общото количество на брашното захарта започва да възпира ферментацията,

при захар над 35% от общото количеството на брашното  ферментацията е силно подтисната,  а

при 50% захар от общото количество на брашното  ферментацията напълно спира.

Обърнете внимание: при изчисляване количеството на съставките брашното е това което се взема за единица мярка и спрямо него се влагат другите съставки на тестото.
Т.е. брашното винаги се приема за 100%, а процентите на другите съставки се изчисляват спрямо него.


Как захарта влияе на развитието на глутена?

И сега започва най-интересното.
Знаете ли, че захарта е хигроскопична, също както и солта? Т.е.тя изсмуква влагата!

Попадайки в тестото, захарта започва да се разтваря, но какво се случва при този процес?
Захарта започва да всмуква влага от тестото и когато тя се разтвори и премине в течно състояние,  водата, необходима за набухване на глутена, става по-малко.

Успоредно с това тестото, в което сте въвели по-голямо количество захар, става по-влажно и лепкаво, защото захарта, която се е втечнила, е повишила общото количество на влажни вещества в тестото.

Между другото не забравяйте, че водата в тестото е нужна за развитието на глутена:  тя прониква през външната мембрана на клеткитe на дрождите (маята) и ги прави жизнеспособни.

Т.е. на маята и е нужен някакъв оптимум вода, за да могат дрождите да се размножават и да набухват и когато водата не им достига, защото е изсмукана от захарта, тогава микроорганизмите в нея не могат да се размножават и да подпомагат  ферментацията на тестото.
Всички например знаем, че когато маята е суха, микроорганизмите в нея "спят" - те не се размножават и маята изобщо не набухва.

Ето защо, при замесване на сладко тесто (в нашата хранителна култура това е козуначеното тесто) захарта не трябва да се въвежда веднага, заедно с всички продукти, а да се изчака глутенът да се развие, тестото да стане гладко и едва след това да се въвежда на части, за да не се пречи на процеса на развитие на глутена.

Опитни български майстори-пекари съветват и друго:  захарта не просто трябва да се въвежда на части, когато глутенът вече се е развил, но трябва да се въвежда размесена с олиото, на части. Т.е. гребваме малко олио и захар, които са размесени и сипваме в тестото при месенето.

След като порцията добавени продукти се усвои, сипваме новата порция олио, премесено със захар.

А какво ще стане, ако внесем големи количества захар веднага след като продуктите се смесят  и захарта изсмуче част от течността?

Заради възникналия дефицит на влага за глутена в тестото ще бъде по-трудно да се развие, ще е нужно много повече време за месене, като при това се появява риск от презамесване и прегряване на тестото. Заедно с това рискът да се нанесе вреда на развиването на глутена ще нарасне.

Това е особено актуално, ако месите хляб от пълнозърнесто или обикновено пшенично брашно - но не от най-финото (най-бялото) брашно.

Ако обаче дадете възможност на тестото  да развие глутена, а едва след това въведете захарта (и олиото), вие ще получите по-силно, по-еластично тесто, с което ще е по-лесно да работите, а изделията ще се получат по-пухкави и по-вкусни.

Как захарта влияе на цвета на коричката и на вида на изделието?

От захарта до голяма степен зависи колко бързо и колко силно ще се зачерви (или прегори) коричката на тестеното изделие.
Колкото повече захар съдържа изделието. толкова по-тъмна ще стане коричката му, защото по време на печенето се развива процес на карамелизация на захарта.

Не случайно ако печем във фурна, печем на не-повече от 180 градуса, а ако е в хлебопекарна машина, може би е разумно да печем на настройка "светла" коричка, което по подразбиране означава печене на 100 градуса.

Същото се отнася и за тестата, които съдържат голямо количество мляко и масло - например тутманик.

В хлебопекарна машина е по-разумно да се пече на "светла" коричка, за да има вашето изделие не само добър вкус, но и по-красив външен вид.


Много пухкав, много нежен, с кадифена вътрешност и хрупкава коричка – пълнозърнест хляб в хлебопекарна машина



Авторска рецепта на Valentina Georgieva и Irina Vasileva>>>

Който е изкушен хлебопекар и пече насъщния на семейството си в хлебопекарна машина у дома знае, че пълнозърнестият хляб става по-сбит, по-тежък, троши се повече, а и на вкус и на вид е значително по-груб от белия пшеничен хляб. И въпреки че е значително по-полезен, той не е особено привлекателен на вид, а и не е така апетитен, както белия.

Знае също, че никак не е лесно да бъде докаран пухкав, въздушен, мек и с кадифена текстура.
Общо взето да постигнеш такива качества на пълнозърнестия хляб се счита за мисия невъзможна, въпреки че всекиму се иска да го подобри някакси.

И все пак такова подобряване на пълнозърнестия хляб е напълно възможно, при това със 100% натурални продукти.
Днес искаме да споделим рецептата, по която ние го изпекохме точно такъв - много нежен, много пухкав, въздушен и кадифен - на вид, на пипане и на вкус.
И изключително ароматен и вкусен, разбира се!

Ние използвахме само натурални съставки и пекохме хляба в нашата хлебопекарна машина няколко дни поред, за да "изпипаме" рецептата до съвършенство, преди да я покажем в блога.

Затова пък, ако някой реши да опита, може да е сигурен, че пече хляб по изпитана рецепта, която няма да го подведе.

Хлябът може да се изпече практически във всяка машина за домашен хляб, защото практически всяка машина има програма за пълнозърнест хляб.




Необходими продукти за самун с тежина 1100 г.
Посочени са в реда на поставянето им в машината ( с изключение на машините Панасоник - в тях сложете продуктите съгласно инструкцията на машината ви)

55 г слънчогледово олио
385 г вода
1 с.л. ракия
2 ч.л. сол
2 ч.л. бяла захар
350 г пшенично брашно тип 650
310 г пълнозърнесто пшенично брашно
1 пълна с малък връх ч.л. суха мая Саф Момент-червена
1 равна с.л. пълномаслено сухо мляко
1 пълна с малък връх ч.л. сминдух

65 г овесени ядки
55 г сурово белено сусамено семе

Чаената и супената лъжица са мерителните лъжици от машината, всички други съставки са измервани на електронна везна, вкл. водата.

Сами виждате, в тази рецепта има две съставки, които често се влагат в белия пшеничен хляб, но е необичайно да се добавят при омесване и печене на пълнозърнест - пълномаслено сухо мляко и ракия. Ние сме ги използвали в съвсем малки количества, но те генерално променят и вида,  и вкуса на пълнозърнестия хляб. И консумацията му се превръща в истинско удоволствие.
Препоръчваме ви да не надвишавате посочените количества - нито на сухото мляко, нито на ракията, защото вместо нежен, пухкав и кадифен ще направите хляба тежък и глетав, с усещането, че е влажен и недоопечен. Проверено!

Ракията е Пещерска Гроздова, не можем да кажем как ще се получи с домашна.

Сминдухът се слага за аромат - може и без него, но пък  със сминдух хлябът ухае така прекрасно!

Количеството на овесените ядки и на беленото сурово сусамено семе е прецизирано за най-добър резултат. Овесените ядки като че ли се стопяват при омесването на тестото и не се усещат в него при дъвчене, но определено влияят на вкуса и на мекотата на хляба, а беленото сусамено семе нежно похрусква между зъбите.

Саф Момент - червена е много силна, много качествена френска мая, според нас е по-добра от Др Йоткер и ние я предпочитаме. Печем само с нея и всичко се получава безупречно. При това винаги  слагаме по-малко, отколкото е посочено в която и да било рецепта. Не можем да кажем със сигурност колко мая ще е нужна, ако е различна от тази. Купуваме Саф Момент - червена от онлайн-магазин "Дрога" в пакети по 0.5 кг и съхраняваме в плътно затворен стъклен буркан в хладилника. Онлайн-магазинът има и физически магазин в София в кв. Младост1, до станцията на метрото.

Брашната са непретенциозни. но досега никога не сме имали провал с тях.
Купуваме ги в Т Маркет и редовно ги използваме - всичко се получава безупречно.
 

Начин на приготвяне:

Продуктите се слагат в машината в реда, по който са изброени.
Най-отдолу са течните, солта, захарта, следват брашната и най-отгоре маята, сминдуха и сухото мляко.

Машината се включва на програма "пълнозърнест хляб", тегло 1250 г, коричка средна.

При месенето тестото се получава доста по-меко от тестото за бял пшеничен хляб и така трябва да бъде.
Не добавяйте повече брашно. Тестото доста се стяга след добавянето на сусама и овесените ядки.

За нашата машина времетраенето на програмата за това тегло на хляба е 3:25 часа с 15 мин. предварително затопляне на продуктите.

На звуковия сигнал се добавят овесените ядки и сусаменото семе.

Веднага след като приключат двете месения с помощта на силиконова лопатка разпределете тестото равномерно в контейнера. Тестото изглежда доста жилаво и стегнато и стои преди второто надигане малко на топка, само не може да се отпусне и да изпълни равномерно контейнера, затова трябва да му помогнете.
След като оформите тестото на равномерен самун в контейнера, затворете капака и повече не го отваряйте - до края на печенето.

След сигнала за край на програмата веднага включете програмата "bake" (печене) още само за 5 минути, но на тъмна коричка. 

След повторния сигнал за край оставете хляба на затворен капак с поддържане на топлината около 20 мин до половин час.

После изключете машината, извадете хляба, увийте го в памучна кърпа и оставете на решетка да изстине.

Много вкусен, с хрупкава коричка и мека, кадифена вътрешност!
Великолепен!

Добър апетит!

Пълнозърнест хляб с типово брашно, бяло брашно и пшенични трици

По рецепта на Borislava Simeonova>>> 

Необходими продукти за хляб с тегло 1000 грама:

400мл вода
4с.л. олио
2ч.л. сол
1с.л. захар
300г бяло брашно
300г типово брашно
100г пшенични трици
1п. суха мая от 7грама

Хлябът се пече на програма "Френски хляб",  тегло 1 кг, коричка "средна"

Добър апетит!

Дунапренов хляб


>
Рецепта, изпълнена от Anton Hristov>>>


Необходими продукти за хляб с тегло 700 грама:

450 гр брашно
240 мл топла вода
25 гр захар
1 чл сол
2 сл олио
7 гр суха мая
1 чл прясно изцеден лимонов сок


Изпечен на програма "основен хляб", препечена коричка.

Добър апетит!




Хляб с картофи, лук и заквасена сметана в хлебопекарна машина

 
 
 
 
Това е един изключително вкусен хляб с добавки, който изпекохме от една страна заради темата на седмицата в групата ни във Фейсбук>>>  "Хляб с добавки", а от друга - защото за такъв хляб попита една от нашите потребителки.

Не че в мрежата няма подобни рецепти, но в тази ние значително завишихме количествата на добавките, импровизирахме с брашната (защото идеята за хляб само от бяло брашно никак не ни блазни) и добавихме заквасена сметана. Получи се уникално апетитен хляб - плътен, с доста голямо относително тегло, но същевременно много пухкав и великолепно овкусен!




Необходими продукти за хляб с тегло 1250 г:

*200 г вода
1 с.л. олио
100 г заквасена сметана 20%
**1 яйце
1 и 2/3 ч.л. сол
2 ч.л. захар
***150 г сварен картоф

380 г пшенично брашно тип 650
250 г пълнозърнесто пшенично брашно
1 и 2/3 ч.л. суха мая за хляб СафИнстант

****150 г запържен до карамелизиране лук - сипва се в машината  на сигнала за добавките


Допълнителни уточнения:

* Желателно е да се използва вода, в която са се варили картофи с корите (трябва добре да се измият преди това) - такава "картофена" вода усилва вкуса на варен картоф в хляба.
Водата от картофите НЕ трябва да е солена!

** Яйцето предварително се разбива леко с вилица и тогава се изсипва в машината.

*** Вареният картоф се  намачква с вилица предварително и се изсипва в машината след течните съставки и преди брашното

**** Предварително нарязваме 2 големи глави лук на по-едри кубчета и ги запържваме до златисто (лукът се карамелизира). След това от карамелизирания лук отмерваме нужното ни количество - 150 г. Добавяме го в машината заедно с малкото останало запържено олио, което е попило аромата на лука.
Лукът НЕ трябва да се посолява при карамелизирането!

Включваме машината на програмата за основен хляб (в повечето машини това е първа програма, тегло 1250 г,  коричка средна.

Следва да се има предвид, че при месенето тестото не трябва да образува твърде стегната топка - то не трябва да лепне по стените на контейнера, не трябва да се маже под лопатките, но топката тесто е сравнително мека и отпусната - още при първото замесване.

На снимката се вижда консистенцията на тестото след добавяне на карамелизирания лук.



Посоченото  количество вода е достатъчно, защото яйцето и сметаната придават на тестото достатъчно влажност.

По програма хлябът се пече 60 минути.

След като програмата приключи и премина на режим поддържане на топлината, ние изключихме машината и включихме само печене на средна коричка за още 10 минути.

Допълнителните 10 минути печене са необходими, тъй като хлябът е доста плътен и 60 мин. не са му достатъчни да се изпече добре отвътре. А и коричката се зачервява по-добре.

След повторното приключване на печенето оставихме хляба в машината на поддържане на топлината за 30 минути (може и повече, но не по-малко от 30 мин.).

След това извадихме и покрихме с кърпа и оставихме на решетка да изстине.

Много е вкусен - с ярко изразен вкус на картофи, на карамелизиран лук и сметана - всичките му съставки отлично се усещат във вкуса.

Хлябът беше твърде горещ, когато го снимахме, затова го разчупихме. А после от него нищо не остана. Разрязан ще го снимаме следващия път, когато го изпечем:)


 Добър апетит!




неделя, 2 декември 2018 г.

Козунак на страхотни конци, омесен и изпечен в хлебопекарна машина



Козунакът по рецептата на  Mariqna Marinova>>>


Необходими продукти за козунак с тегло

250 мл затоплено  прясно мляко
2 яйца + 1 жълртък за намазване
100 г краве масло (или свинска мас)
1 чаша захар
500 г бяло брашно
кората на 1 лимон или лимонова есенция
1/ 2 кубче прясна мая

Начин на приготвяне:

Всички продукти без прашното се смесват в купа и след това се изсипват в машината.

Върху тях се изсипва брашното.

Машината се включва на програма "Френски хляб"

Преди началото на последното надигане на тестото (веднага след като машината направи кратките полуобороти на бъркалките за изпускане на излишния газ на тестото) , машината с включва на пауза.

Тестото се изважда и се оплита на плитка, след което се връща в машината, а бъркалките може да се отстранят.

Включваме отново машината (или изчакваме да приключи паузата).

Преди да започне печенето (60 м минуто преди края на програмата) намазваме отгоре с жълтък и поръсваме със захар.


Добър апетит!



Хляб грахам в хлебопекарна машина



По рецептата на Вили Илиева>>>

Необходими продукти за хляб с тегло 1000 грама:

350 мл вода,
1 с.л. захар,
1,5 ч.л. сол,
1,5 ч.л. суха мая,
2 с.л. зехтин,
400 гр брашно грахам и
200 гр брашно тип 500.

Хлябът е омесен и  изпечен на програма за Френски хляб. 

Добър апетит!


Вкусен козунак на конци в хлебопекарна машина


Рецепта на Anna Ivanova>>>

Anna Ivanova: "Не мога да не се похваля, първият ми козунак в досегашния ми живот.Мисля че се получи".


Необходими продукти за козунак с тегло 1000 г :

125 мл прясно мляко
3 яйца
150 мл разтопено краве масло
170 г захар
500 г брашно
2 пакетчета ванилия (или 2 ч.л. ром)
настърганата кора от 1 лимон (или портокал)
1 пакет (7 г) суха мая
орехи, стафиди, захар за поръсване

Начин на приготвяне:

1. Яйцата и прясното мляко се смесват и леко се разбиват.
Ако машината има функция з апредварително изравнпяване на температурата, могат да се сложат и студени. Ако няма такава функция, трябва предварително да се затоплят.

2. След течните съставки се изсипва брашното

3. Най-отгоре се  сипва маята

4. Машината се включва 2 (два!) пъти на програма "Месене"

5. При второто включване на програма "Месене" се изсипва на тънка струйка маслото

6. След като второто "месене" приключи, включваме машината на основната програма, бърз режим (като по този начин изключваме първоначалното затопляне на продуктите.
Коричка "светла", тегло 1 кг.

7. На сигнала се добавят стафидите, орехите или каквото друго предпочитате.

8. Преди да започне печенето, поръсваме отгоре със захар,

След като машината приключи работа, оставяме на режим поддържане на топлината за около половин час, след това може да извадим козунака и да го охладим на решетка.


Добър апетит!